Mit kell tudni a bankjegyek kivonásáról?

Már év eleje óta tudjuk, hogy a régi 2000 és 5000 bankjegyek kivonásra kerülnek, azokkal augusztus 1 után már nem lehet fizetni. Már csak pár nap maradt arra, hogy a 2016 előtt kibocsátott régi bankókat elfogadjuk, illetve készpénzes vásárlásra használjuk. A későbbiekben már csak kijelölt helyeken cserélhetjük be. 

2000 és 5000 forintos bankjegyek kivonása 2017

Az MNB bejelentése szerint a 2016 előtt kibocsátott 2000 és 5000 forintos bankjegyekkel 2017. július 31-ig lehet fizetni, augusztus 1-től már csak az idén márciusban megjelent, megújított barna 2000 és sárga 5000 forintos bankjegyek használhatók a készpénzes vásárlásoknál.

Azért is fontos erről beszélni, mert bár hónapok óta tart a régi pénzek bevonása, 2017 július 15-ig a 2000 forintos bankjegyeknek közel 30 százaléka, az 5000 forintos bankjegyeknek pedig 20 százaléka még nem cserélődött le újakra.

Nem kell azonban kétségbe  esni, ha a nagyi párnájából vagy egyéb rejtekhelyéről előkerül néhány régi papírpénz. 2017. július 31 után a régi bankjegyek minden bank- és postafiókban három évig, a jegybankban pedig húsz évig díjmentesen beválthatók azonos címletű törvényes fizetőeszközre.

Hogy történik a bankjegyek bevonása?

Magyar Nemzeti Bankról szóló 2013. évi CXXXIX. törvény rendelkezik törvényes fizetőeszközökről. A bankjegyek és érmék kibocsátását, címletét és külső kiállítását, valamint bevonását az MNB elnöke rendeletben hirdeti ki. Az MNB elnökének rendeletében megjelölt határnappal a bevont bankjegyek és érmék elveszítik törvényes fizetőeszköz jellegüket.

A bankjegy kivonás kihirdetése után a jegybank fokozatosan elkezdi a papírpénzek begyűjtését. A bankoknak, postahivataloknak a hozzájuk beérkezett régi bankjegyeket be kell küldeniük a jegybankba és onnan már nem adnak ki ilyeneket. Így pl. már bankautomatákba sem kerülhet és szép lassan elfogynak a forgalomba lévő régi címletek.

Az MNB által kibocsátott bankjegyeket és érméket azok bevonásáig magyar törvényes pénznemben teljesítendő fizetésnél mindenki köteles névértéken elfogadni.

Nem csak a most kivonásra kerülő bankjegyekre, hanem minden eddigire igaz, hogy a forgalomból kivont, törvényes fizetőeszköznek már nem minősülő bankjegyeket az MNB a bevonás határnapjától számított 20 évig névértéken magyar törvényes fizetőeszközre váltja át. Így pl. a lila Ady-s ötszázas vagy a zöld Bartókos ezres is 2019. 09.01-ig díjmentesen becserélhető.

A bevont bankajegyekről és becserélési határidejükről az MNB oldalán tájékozódhatunk.

További olvasnivalók hasonló témában:

Agrár kamarai díjak visszamenőleges módosítása

 Ne dőlj be a Megbízható Cég Tanusítvány csábításának

✿ Médiaajánlat virágos vállalkozások eléréséhez

✿ Változások, amire egy vállalkozásnak 2017-ben figyelnie kell

✿ Változott a panaszügyintézés rendje

✿ Megkezdődött a cégkapu regisztráció

Nézd meg ezeket is!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .